2436/​852

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

T-stol med stel af palisander, sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1957. Udført og mærket hos P. Jeppesen.

Jubilæumsmodel udført i 50 eksemplarer i forbindelse med Ole Wanschers 100-års fødselsdag, 2003. Dette eksemplar nr. 22/50 med plakette. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, s. 56–57.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.

Moderne kunst og design, 3. september 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK