2121/​534

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“The Chair”. En armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Løse samlinger samt revner i finéren. Skind med pletter, smuds og slitage.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK