12141/​67

Kongelig gave fra Christian X og dronning Alexandrine i form af rundt fad af sølv, svejfet fane indgraveret X • II • 1944, bagsiden indgraveret med Christian Xs og dronning Alexandrines egenhændige underskrifter “Fra Christian Rex Alexandrine”. Mester A. Michelsen, guardein C. F. Heise, Københavns bymærke 1925. Diam. ca. 25.

Proveniens: Gave fra kongeparret den 10/2–1944 til en af kongehusets medarbejdere. I dennes slægt til i dag.

Sælger oplyser

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK