Kongelig gave fra Christian X og dronning Alexandrine i form af rundt fad af sølv, svejfet fane indgraveret X • II • 1944, bagsiden indgraveret med Christian Xs og dronning Alexandrines egenhændige underskrifter “Fra Christian Rex Alexandrine”. Mester A. Michelsen, guardein C. F. Heise, Københavns bymærke 1925. Diam. ca. 25.
Proveniens: Gave fra kongeparret den 10/2–1944 til en af kongehusets medarbejdere. I dennes slægt til i dag.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021