879/​223

Camille Pissarro (f. Charlotte Amalie på Skt. Thomas 1830, d. Paris 1903)

Portræt af en dreng. 1852–1855. Usigneret. Olie på lærred. 37×30.

Wildenstein Institute har undersøgt maleriet, og værket vil blive optaget i “Pissarro Digital Catalogue Raisonné” under udarbejdelse hos Wildenstein Institute, New York. Ekspertise fra Wildenstein Institute, underskrevet af Elisabeth Gorayeb og dateret New York, November 7, 2017, medfølger.

Proveniens: Gave fra Camille Pissarro til Hermann Meier Hjernøe (1823–1877), prokurator i Charlotte Amalie (Skt. Thomas, De Vestindiske Øer i dag De Amerikanske Jomfruøer), før 1855, hvor Camille Pissarro forlader øerne.

Herfra gået i arv til sønnen Carl Christian Hjernøe (1871–1913), dansk digter, dramatiker og skuespiller, født på Skt. Thomas, og som efter faderens død i 1877 vender tilbage til Danmark med familien.

Herfra gået i arv til Carl Hjernøes datter Ragna Bjørn, født Hjernøe (1898–1985). Nuværende ejers bedstemor.

Maleriet har således aldrig tidligere været handlet.

Hermann Meier Hjernøe blev født i Assens og kom efter sin konfirmation i 1837 til København for at uddanne sig ved Kunstakademiet. Af helbredsmæssige grunde og efter råd fra sin læge rejser han i 1851 til De Vestindiske Øer. Da opholdet viser sig at være meget gavnligt for hans helbred beslutter han sig for i 1854 at bosætte sig permanent på Skt. Thomas. Fra 1855 til 1861 er han i København for at uddanne sig til jurist. I 1861 er han tilbage på Skt. Thomas, først som prøveprokurator og senere i 1863 som prokurator. Han dør i 1877 og er begravet på den danske kirkegård i Charlotte Amalie.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK