1950/942
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Arne Jacobsen. “Svanen”. Lænestol med profileret drejestel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret brunt. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med defekter, herunder krakeleringer, nogle huller og store revner. Løse sygninger. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud