2443/801
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
To vaser af stentøj, hvoraf den ene med stemplet mønster i relief. Delvis dekoreret med turkisblå glasur. Udført hos Kähler, stemplet Denmark. Høj vase sign. Nils. H. 27,5 og 32,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge vaser med glasurafslag og afslag på fodrand, høj vase med mere markante afslag.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag