1515/181
C. M. Soya-Jensen (f. Odense 1860, d. København 1912)
Vindmølle ved Dordrecht, Holland. Sign. C. M. Soya-J. 93, Zwijndrecht. Vandfarve på papir. Lysmål 33,5×48.
Proveniens: ABR auktion 216, 1968 nr. 247.
Undersøgt i ramme. Enkelte mindre fugtpletter.
Ældre malerier og møbler, 6. april 2015
Vurdering
Hammerslag