2045/884
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“AP 8”. Højrygget lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1945. Udført hos AP-Stolen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med talrige krakeleringer og afskalninger.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud