2442/7127
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Et par fritsåtende sofaer med ben af bejdset eg. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. L. 165. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser, mærker og kanthak/afslag. Uld med pletter og smuds. Mindre defekter.
Vurdering