2142/939
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 100”. Reolsystem af eg, bestående af to skabe med skydelåger, invdvendig med hylder, tre vanger, ti hylder og to metalstænger. Udført hos Ry Møbler. Skabe: H. 52. B. 100. D. 49. Vanger: H. 207. D. 36. Hylder: B. 100. D. 36. (17)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle finérafslag. Nogle samlingsbeslag mangler. Nogle uoriginale beslag samt skruer medfølger.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag