921/​276

Punchebolle “Slaget på Reden” af porcelæn, dekoreret i grisaille og guld med prospekt af Slaget på Reden efter C.A. Lorentzen efter forlæg af J.F. Clemens. I kartouche inskription “Tilegnet O. Fischer og alle brave Danske Kiøbenhavn 2. April 1801 af Roepstorff” og rundmaleriet som viser slaglinien med batteri Sixtus i forgrunden. Den kongelige Porcelainsfabrik 1807. Diam. 34 cm.

I 1805 bestilte generalguvernør U.W. de Roepstorff 23 grå og 21 kulørte puncheboller med prospekt af slaget på Reden. Dekorationen blev udført efter en akvarel af C.A. Lorentzen, hvis store maleri er stukket i kobber af J.F. Clemens. Alle punchebollerne er med variation og er malet på frihånd og uden anvendelse af punsel.

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK