2006/89
Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus Venus og Amor, prydet med nymfer, våben og rosengrene i relief, sokkel af grønbroget marmor, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Betegnet à Paris. 19. årh. H. 47.
Dør på bagsiden med løse hængsler. Afslag på marmor. Urskive med hårrevner og afslag. Viser bøjet. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
46 bud