1334/201
Dansk barok seng af egetræ. 18. årh.s midte. H. 95. L. 204. D. 110. Indre mål 184×96 cm.
Påsat etiket fra Lars Møller, Bredgade, hvoraf det fremgår, at sengen er solgt i hans forretning - en af mellemkrigstidens største københavnske antikvitetsforretninger - i 1935. Lars Møller skriver endvidere, at sengen stammer fra egnen omkring Horsens.
Restaureret. Ormehuller.
Ældre malerier og møbler, 19. august 2013
Vurdering
Hammerslag
23 bud