911/​676

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

”La Fuite”, 1946. Sign. Jorn. Olie på lærred. 48×38.

Litteratur: Guy Atkins & Troels Andersen: “Asger Jorn - Revised Supplement to the æuvre catalogue of his paintings from 1930 to 1973”, Borgen, København, 2006, nr. S.50. Proveniens: Gino Lizzola, Milano, Italien (ifølge label på bagsiden). Proveniens: Christie's, London, England, juni, 2005, kat. nr. 164. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

340.000 DKK