Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Armstol af patineret eg med sæde af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter.
23 bud
1032976 | ||
827879 (Autobud) | ||
1032976 | ||
827879 (Autobud) | ||
1032976 | ||
827879 | ||
993102 (Autobud) | ||
827879 | ||
993102 | ||
815931 | ||
853786 | ||
815931 | ||
853786 | ||
993102 (Autobud) | ||
853786 | ||
993102 (Autobud) | ||
853786 | ||
993102 (Autobud) | ||
853786 | ||
993102 | ||
853786 | ||
61224 | ||
853786 |