Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010)
“Chinese Poem”, Summer, New York City 1962. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch og fedtfarve på papir monteret som en scroll på kraftigt papir. 181×123. Uindrammet.
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet direkte fra kunstneren.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020