2032/267
Hesbjerg p otpourrikrukke af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomsterranker og rosetter. 1811–1820. H. 20.
Låg mangler. Gennemgående revner. Kanthak ved fodrand. Krakeleinger. Aflejringer indvendig. Ujævn bund indvendig.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag
29 bud