2049/​2050

Herrearmbåndsur af 18 kt. guld ref WG11702–1. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning kaliber AS1716–17. Sølv “linen” skive med sølv indeks og sorte visere. Mercedes emblem klokken 12. Sort lænder rem med C-spænde af stål. Uret måler 36×30 mm. 1970'erne.

Bemærk venligst at der mangler et lille Mercedes emblem fra kassen.

Vægt ca. 44 g.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 3. december 2020

Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.000 DKK