2446/​372

To kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, det ene med insekter og blomster, det andet med drage og fugl føniks ved siden af den brændende perle. 19. årh. Diam. 30 og 34. (2)

Fad med blomster fremstår med afskalninger. Drage-fad med flere kanthak, mindre reparation og uregelmæssigheder på spejl. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?