Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3½/3 Firskærmslampe”. Pendel med fatningshus af bakelit, stemplet PH-Patented. Monteret med skærme af ravfarvet glas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 33.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 240–243.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
F04-skærm: Monteringskant med hak.
FM3-skærm: Store reparationer ved monteringskant.
M3-Skærm: Sandblæst over- og underside. Mini afslag på underste kant.
U3-skærm: Monteringskant med to kanthak. Nuanceforskel i farve.
Skærmophæng med reparation på det ene ben og løs andet ben.
Moderne kunst og design, 19. november 2019