1947/​540
Poul Henningsen: “PH-4/3½/3 Firskærmslampe”. Pendel med skærme af ravfarvet glas. Louis Poulsen. Diam. 33.

Be­skriv­el­se

“PH-4/3½/3 Firskærmslampe”. Pendel med fatningshus af bakelit, stemplet PH-Patented. Monteret med skærme af ravfarvet glas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 33.

Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 240–243.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

F04-skærm: Monteringskant med hak.

FM3-skærm: Store reparationer ved monteringskant.

M3-Skærm: Sandblæst over- og underside. Mini afslag på underste kant.

U3-skærm: Monteringskant med to kanthak. Nuanceforskel i farve.

Skærmophæng med reparation på det ene ben og løs andet ben.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

12.000 kr.