Inger Rokkjær (f. 1933)
To skåle keramik. Ene rakubrændt skål modelleret med to små hanke, delvist dekoreret med lys glasur med blå elementer. Stemplet monogram. H. 7,6. L. 18,6. Cirkulær skål med indlagte mønstre af lertøjsmasse. Indvendigt dekoreret med lys glasur. Sign. monogram. H. 8,3. Diam. 10,3. Unika. (2)
Cirkulær skål af rød lertøjsmasse med nogle små afslag langs øverste kant.
Moderne kunst og design, 3. december 2019