Samling emaljedekoreret glas med blomster og ovale blå devisefelter med tekst i guld. Bestående af seks snapseglas med guldkant, seks diverse vand/ølglas og to karafler. Nederlandende, 19. årh. H. 7,5–28 cm. (18)
Den store karaffel med ridse. Fremstår med alders- og brugsslitage. Det ene vandglas med buet kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024