Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Forårsaften med gyldent lys i skoven. Sign. J. L. C. 15.5.1882. Olie på lærred. 46×76.
Udstillet: Århus Kunstbygning, “Under overfladen - Janus la Cour & Rikke Benborg”, 2009.
Bog medfølger: Sørensen, Jens Erik: “Janus La Cour. Stilhedens Maler”, 2007.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024