2022/544
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med lys blå uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2001.
Stemplet under foden: 3316–2022.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag