Et par næsten identiske barok lampetskjolde med refleksspejle af messing, drevet med hjerter, frugter og bladværk, hver med dobbelt lysarm. 18. årh. H. 44. (2)
Tekst ændret d. 30.03
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre buler, ridser og mærker. Den ene lampetskjold med brud ved den øverste kant. Sammensatte.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020