2027/905
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Cirkulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført og mærket hos snedkermester A.J. Iversen. H. 58. Diam. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag