2027/​905

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Cirkulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført og mærket hos snedkermester A.J. Iversen. H. 58. Diam. 85.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK