838/​171

John Ebsworth (f. England , d. 1699)

William III lygteur med spilleværk i kasse af sortmelet træ, skive af forgyldt messing med hjørneornamenter, timekrans med romertal, værket med datoviser og repetionsfunktion. Bagsiden sign. John Ebsworth, Londini Fecit. England, 17. årh.s anden halvdel. H. 35.

John Ebsworth was apprenticed in February 1657 to Richard Ames and made a Freeman in April 1665. He was Master of the Clockmakers' Company in 1697 and died in 1699.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Konditionsrapport ved forespørgsel.

Varia, møbler og tæpper, 27. februar 2013

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK