2049/​7002

Maskeopsats af udskåret patineret træ med sort pigment og rester af kaolin. Monteret på base af sort patineret træ. Ibo, Nigeria. H. 26 cm.

Proveniens: Ex. Jean-Marc Dupre, Frankrig. Ex. Ole Christensen, København, Danmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK