2049/7002
Maskeopsats af udskåret patineret træ med sort pigment og rester af kaolin. Monteret på base af sort patineret træ. Ibo, Nigeria. H. 26 cm.
Proveniens: Ex. Jean-Marc Dupre, Frankrig. Ex. Ole Christensen, København, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag