Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra Forum Romanum i Rom. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 16×23.
I forgrunden helt ude til venstre står Kontantinbuen og lige overfor helt ude til højre tårner Colosseum sig op. Foran midt for i billedet står Meta Sudans og bagved lidt til højre ses Venus og Roma-templet. Som point de vue på Via Sacra knejser Titusbuen. Læssøe har malt dette charmerende prospekt stående på Piazza del Colosseo.
Proveniens: Efterkommere af Thorald Læssøe til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020