Samuel Buri (f. Täuffelen 1935)
“Jaune en Compagnie”, 1964. Sign. Buri. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie og mixed media på lærred. 60×68 cm.
Proveniens: Galerie Mathias Fels, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm.
Mindre krakeleringer. Mindre håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 3. december 2019