876/​16

I. C. Dahl (f. Bergen 1788, d. Dresden 1857)

Købt af Nivaagaards Malerisamling i november 2017.

Skovridergården Skovlyst ved Hillerød. 1812–13. Usigneret. Olie på lærred. 22×33.

Marie Lødrup Bangs fortegnelse over I. C. Dahls malerier nr. 133, afb. planche 62.

Udstillet: Nasjonalgalleriet Oslo og Statens Museum for Kunst København, I. C. Dahl og Danmark, 1973, nr. 4.

Afbildet og omtalt: Kunstmuseet Årsskrift LXI 1975, side 13 fig. 8 og side 15–16.

Proveniens: Familien Salicath, Bruun Rasmussen auktion 105, 1959 nr. 44, direktør Gregers Kirk. Ifølge traditionen kom Dahl og den svenske maler Ross på besøg hos skovridder Salicath, hvor Dahl malede ovenstående maleri, som han senere forærede familien. Huset var også sidenhen beboet af Salicaths enke.

Skovlyst var et traktørsted, der lå ved Kongevejens (Københavnsvejens) indkørsel til Hillerød ved kanten af Præstevang. Det var indrettet i et gammelt skovfogedsted, der også havde været bolig for en skovrider. Det smukke stråtækte hus brændte ned i 1915. Skovlyst blev genopført som kro, men lukkede i 1950erne og blev senere revet ned. (Ny information indsat 16. november).

Står i kopirum ved ældre malerier på udleveringshylde

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

125.000 DKK