Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Masker i Skov”, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42×65.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København, 1985, nr. 1969/5.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020