“Arvesølv 18”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 4300 g. (127)
Bestående af: 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 14 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 12 kaffeskeer, 12 kaffeskeer, 4 smørknive, 1 sauceske med ovalt laf, 1 ragoutske L. 21, 1 serveringsske L. 18,3., 1 kartoffelske L. 21, 1 sauceske med cirkulært laf, 1 kanapéske, 1 marmeladeske, 1 kompotske, 1 cigarettang, 1 flaskeåbner, 1 lagkagekniv.
Samt: 1 forsækrersæt med skafter af sterlingsølv. Skafter med tre kugler. Stemplet FB. L. hhv. 32 og 26.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle gafler med omfattende slitage ved spidser.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
20 bud