Leonid Purygin (f. Narafominsk ved Moskva 1951, d. Moskva 1996)
“Brilliant”. Sign. Lenia Purigin fra Nara, Brilliant N19892 (med kyrilliske bogstaver). Olie på krydsfinér. 49×48.
Lenia er en forkortelsen eller kælenavn for Leonid, medens Nara er en forkortelse for Naro-Fominsk, hvor kunstneren var født.
Proveniens: Privatsamling i Skandinavien. Erhvervet af sælgere direkte fra kunstneren, da de var udstationeret som diplomater i Skt. Petersborg i slutningen af 1980'erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk auktion, 10. juni 2020