Agnethe Jørgensen (f. Karlebo, Nordsjælland 1918)
Stor og lille figur af hhv. stentøj og porcelæn. Stor figur af stentøj modelleret i form af vædder. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, Å590. Unik. H. 29,5. Lille figur af porcelæn modelleret i form af tre heste, delvist dekoreret med blå og transparent glasur. Præget monogram, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 4207. H. 14,2. (2)
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015