1504/​600

Agnethe Jørgensen (f. Karlebo, Nordsjælland 1918)

Stor og lille figur af hhv. stentøj og porcelæn. Stor figur af stentøj modelleret i form af vædder. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, Å590. Unik. H. 29,5. Lille figur af porcelæn modelleret i form af tre heste, delvist dekoreret med blå og transparent glasur. Præget monogram, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 4207. H. 14,2. (2)

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 20. januar 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK