905/​691

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

“Månen i bjergene”, Pouilly 1951. Sign. på bagsiden E.J. Olie på lærred. 92×73.

Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65”, København, 1980, nr. 1951/13. Udstillet: Grønningen, København, 1952, kat. nr. 71. Udstillet: “Egill Jacobsen. Retrospektiv udstilling”, Charlottenborg, København, 1960, kat. nr. 79. Udstillet: “Cobra i Court”, Court Gallery, København, 1970. Proveniens: Arne Bruun Rasmussen, auktion 146, København, 1962, kat. nr. 139 A. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

200.000–225.000 DKK

Hammerslag

195.000 DKK