895/​66

Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)

Klippekystparti fra Capri. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 39×53.

Formodentligt udført under malerens ophold på Capri i sommeren 1851 jævnfør breve fra Læssøe til Lorenz Frölich dateret Capri 4. juni og 30. juni 1851 samt brev til Johan Bravo dateret Sorrento 4. august 1851.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

50.000–60.000 kr.

Hammerslag

380.000 kr.