2443/198
Figur af delvist forgyldt og bemalet bronze i form af firarmet Tara, siddende i lalitasana på en dobbelt lotustrone, højre hånd i varada mudra. Forseglet bund. Nepal, midt 20. årh. Vægt 318 g. H. 10 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Vurdering