2418/​25

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)

Grønlandsk fjordparti med en fangerkone bærende sit barn på ryggen ved en klippeskrænt. Sign. Harald Moltke. Olie på lærred. 111×80.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 888, 2018 nr. 51.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag