900/​73

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

“Fra Pyrenæerne”. Antagelig fra Arrau. Sign. J. la Cour Roma 1866. Olie på lærred. 142×210.

Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 178 (under 1867). Janus la Cour boede i Italien 1865–1867 og da maleriet var færdigt, sendte han det til København, så det kunne være med på Charlottenborg udstillingen 1867.

Udstillet: Charlottenborg 1867 nr. 39.

Proveniens: Hans excellence, grev Sponneck (1867).

Rikard Magnussen,“Landskabsmaleren Janus la Cour 1837–1909”, 1928 s. 78 omtaler forfatteren tilblivelsen af maleriet: Blandt de væsentligste billeder fra den første Italiensrejse er det stor bjergbillede fra pyrenæerne, som han malede i Rom i vinteren 65–66. Han havde dertil vel en del farvelagte tegninger, men ikke noget direkte forarbejde, så billedet blev overvejende erindringskunst....Janus la Cour var ikke helt tilfreds, da han stillede meget strenge krav til natursandhed. På trods af billedets størrelse og en høj pris, fandt det straks en køber, nemlig nedenfor nævnte grev Sponneck, der købte det for 600 Rdl.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK