2450/​566

Fire stole og to armstole af patineret eg, prydet med udskæringer i form af bladranker, betrukket i sæder med stribet møbelstof. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940'erne. (6)

Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.

Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1942, s. 140–42.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med brud i ryggen. En stol med brud/revne på tremme i ryggen.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?