2043/209
To jugend bordure af fajance prydet med design, det ene isat Junghans ur. Derudover medfølger tre lommeursholdere i form af to standure samt opsats med svane. 19/20. årh. H. 16–40 cm. (5)
Det høje fajanceur med mindre afslag. “standure” med afslag og mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag