2043/​209

To jugend bordure af fajance prydet med design, det ene isat Junghans ur. Derudover medfølger tre lommeursholdere i form af to standure samt opsats med svane. 19/20. årh. H. 16–40 cm. (5)

Det høje fajanceur med mindre afslag. “standure” med afslag og mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag