Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par lænestole med ben af mahogni, sæde, sider og dybthæftet ryg med originalt grønt uld. Designet 1952. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. (2)
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 26. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet d. 26. september - 12. oktober i 1952.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 214–15.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 11 1952, s. 167.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med slitage og huller.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
25 bud