Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Kunstnerens hustru Anna Syberg betragter et af deres børn, der leger på gulvet i en stue. 1905. Sign. monogram. Olie på lærred. 60×83.
Mindre afskalninger. Krakeleringer og enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020