1513/30
Louis XVI kommode af mahogni, front med fire skuffer flankeret af trekvartsøjler og kapitæler af bronze på kanelerede ben. Ca. 1780. H. 83. B. 87. D. 47.
Afslag på kant af ene skuffe. Brugsslitage. Ridser og mærker. Plade med reparation (indlagt med lus). Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
Vurdering
Hammerslag