900/​32

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Køer ved et vandhul på Saltholm. Sign. monogram 1897. Olie på træ. 37×46.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 439.

Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker nr. 619.

Udstillet: Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 228. Afbildet: Carl V. Petersen: Samtida Konst i Danmark, Malmö 1929, side 75.

Proveniens: Købt og bortloddet af Kunstforeningen og valgt af malerinden Marie Thymanns mor og arvet af datteren (1911). Købt fra Marie Thymann af skibsmægler Hjalmar Bruhn (1922). Bruun Rasmussen, auktion 103, 1959 nr. 178, afbildet side 29. Bruun Rasmussen Vejle, auktion 47, 1996 nr. 978, afbildet s. 128. Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 228, afbildet s. 84.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK