2124/758
Knud Møller
“Patricia”. Bestik af sølv. Udført hos W. & S. Sørensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2210 g. (74)
Bestående af 11 middagsskeer, 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 dessertskeer, 3 kagegafler, 15 teskeer, citrongaffel, sauceske, 2 større og mindre serveringsskeer, sildegaffel, lagkagespade, lagkagekniv, serveringsspade samt oplukker.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere knive med ridser og hak på skaft.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag