2341/​231

Paul Emmanuel Péraire (f. Bordeaux 1829, d. Paris 1893)

Kystparti ved L'Orient, Frankrig. Sign. P. E. P. 80. Olie på lærred. 45×68.

Udstillet på Salonen i Paris 1880 eller 1881.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1504, 2015 nr. 27 samt 1333, 2013 nr. 96.

Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Mindre rift.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. oktober 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK